Bojiská sú stále komplexnejšie a nepredvídateľnejšie. Táto situácia si vyžaduje úplne nový koncept vozidiel – taký, ktorý zohľadňuje zmeny na bojisku v 21. storočí, je odlišný a inovatívny. Princíp modularity nebol ešte nikdy v praxi presadzovaný tak dôsledne, ako v prípade vozidla Lynx. Jeho výsledkom je množstvo konfigurácií vozidla, jeho vysoká adaptabilita a výnimočné schopnosti v pozemnom boji. To prináša revolučné výhody pri konštruovaní špeciálnych modulov. Uplatňovanie tohto princípu otvára spoločnosti Rheinmetall možnosti poskytovať nové modulárne platformy.

Move. Sense. Strike.

Platforma Lynx ponúka maximálnu slobodu. Zaisťuje modalitu (MOVE), zbiera údaje, ktoré ďalej vyhodnocuje a odosiela (SENSE) a vytvára dostatočné časové okno umožňujúce reagovať na konanie nepriateľa flexibilne a čo najefektívnejšie (STRIKE).

Nastal čas pre vozidlá Lynx. S vyšším výkonom, väčšou kapacitou a väčšími možnosťami.

História vozidla Lynx

Od nápadu na nové obrnené vozilo Lynx cez vypracovanie stratégie, koncepcie a vývoja až po prvý úspešný predaj ubehlo približne päť rokov. Prvým štátom v NATO a EÚ, ktorý si kúpilo vozidlo Lynx, bolo Maďarsko. Spoločnosti Rheinmetall sa s novým inovatívnym bojovým vozidlom podarilo preraziť na globálne trhy.

Rheinmetall Lynx in motion – Live firing

Sila rozmanitosti: jedna platforma, mnohé varianty. Vrátane vašich vlastných.

Úspech armády spočíva v jej schopnostiach rýchlo sa prispôsobiť novým hrozbám. Toto je možné vďaka modulárnej konštrukcii vozidla Lynx. Aj tie najšpecifickejšie varianty vozidla Lynx sa vyznačujú vysokou mierou zhodnosti dielov. Ich modularita umožňuje nasadiť vozidlá Lynx v špecifických situáciách. Školenie a logistika sú vďaka vysokej modularite tiež výrazne jednoduchšie. Pokiaľ ide o obsluhu a starostlivosť o vozidlo, Lynx je a vždy zostane Lynxom – bez ohľadu na jeho konfiguráciu.

Vozidlo Lynx je možné nakonfigurovať pre viaceré účely:

 • obrnené vozidlo (Infantry Fighting Vehicle),
 • riadiace vozidlo (Command & Control),
 • prieskumné vozidlo (Reconnaissance),
 • vozidlo na opravu škôd v boji (Repair & Recovery) alebo
 • obrnená sanitka (Ambulance).

Celý rad vozidiel Lynx sa vyznačuje vysokou mierou zhodnosti dielov, čo výrazne zjednodušuje výcvik a logistiku. Globálny servis pre vozidlá Lynx je šitý na mieru – od výcviku, transfer technológií, až po zásobovanie či samotnú údržbu v miestach nasadenia.

V súčasnosti je vozidlo Lynx dostupné v dvoch triedach (KF je skratka pre „Kettenfahrzeug“, čo v nemčine znamená pásové vozidlo):

 • Lynx KF31:
  Obrnené vozidlo Lynx KF31 bolo prvýkrát predstavené na veľtrhu Eurosatory v roku 2016. Ohňovzdorné a agilné pásové vozidlo je predurčené dominovať na modernom bojisku a hodí sa na mierové operácie aj intenzívne boje. Lynx KF31 váži až 38 ton a poskytuje priestor pre 3+6 vojakov.
 • Lynx KF41:
  Tento variant je o niečo väčší a dokáže prepraviť 3 + 8 vojakov.

Lynx KF41 – Next-level adaptability

Lynx KF41 – Future Power

Všestranné.

Rodina vozidiel Lynx KF41 sa skladá z pojazdného modulu a flexibilného vybavenia pre špecifické misie. Preto je možné každé základné vozidlo nakonfigurovať ako obrnený transportér, riadiace vozidlo, obrnené vyslobodzovacie vozidlo alebo zdravotnícke vozidlo. Zmena konfigurácie je možná do ôsmich hodín. Vďaka zhodnému základu dokáže tento systém výrazne znížiť náklady na životný cyklus a umožňuje zákazníkom prispôsobiť svoje silové štruktúry či rozvíjať svoje schopnosti v krátkom čase.

Podsystémy vozidla Lynx KF41 sú vysoko modulárne a prispôsobiteľné, čo ešte viac zvyšuje jeho flexibilitu. Model Lynx KF41 disponuje „digitálnou kostrou“ s otvorenou architektúrou, ktorá umožňuje jednoduchú integráciu nových systémov. Celý ochranný systém je takisto modulárny a rozšíriteľný, aby Lynx dokázal zvládnuť najrozmanitejšie hrozby na modernom bojisku. Pre mierové operácie, boj proti nevídaným silám aj v mestskom prostredí, ako aj na mechanizované vedenie boja proti rovnocennému protivníkovi sú k dispozícii rôzne súpravy. Žiadne iné vozidlo sa v celom rozsahu vojenského pôsobenia nedokáže tak jednoducho prispôsobiť rôznym oblastiam nasadenia ako model Lynx KF41.

Vysoko mobilné.

Vozidlo Lynx KF41 ponúka najnovšiu technológiu pohonu s motorom od spoločnosti Liebherr s výkonom 850 kW (1 140 koní) a osvedčenou prevodovkou od firmy Renk. Flexibilný systém pohonu umožňuje vozidlu Lynx KF41 dosiahnuť tú najvyššiu pohyblivosť aj s vybavením pre rôzne misie a so súpravami na prežitie. Ako obrnené vozidlo s vežou Lance 2.0 a ochranným vybavením pre vedenie boja proti rovnocennému nepriateľovi váži vozidlo Lynx KF41 približne 44 ton. V tejto konfigurácii ponúka vďaka svojmu hmotnostnému výkonu 26 koní na tonu prémiovú mobilitu vo svojej triede a rezervu šesť ton užitočnej hmotnosti pre ďalšie rozšírenie.

Schopné prežiť.

Modulárne ochranné systém vozidla Lynx ponúkajú zákazníkovi flexibilitu na zvládnutie rôznych hrozieb v celom spektre konfliktov. Balistické a protimínové balíky sa dajú v prípade potreby ľahko vymeniť, a to aj v teréne, pričom sa zohľadnilo celé spektrum hrozieb vrátane ochrany strechy proti kazetovej munícii. Lynx KF41 s Lance 2.0 bol navrhnutý nielen pre pasívne a reaktívne systémy, ale aj pre systém aktívnej ochrany na prekonávanie raketových granátov a protitankových riadených striel.

Bojová spôsobilosť.

Veža Lance 2.0 je ďalšou generáciou v praxi využívaného radu Lance. Bola špeciálne vyvinutá na použitie v obrnených vozidlách. Lance 2.0 má mnoho vylepšení, takže vojenská jednotka vo vozidle Lynx KF41 má vďaka jej schopnostiam výrazne vyššiu bojovú silu. Lance 2.0 má zvýšenú ochranu kritických subsystémov pred kinetickými a fragmentačnými hrozbami, čím sa zlepšuje schopnosť systému prežiť počas útoku zblízka.

Ďalším vylepšením je nový elektricky poháňaný kanón Wotan 35. Ten dokáže vystreliť overené a už používané strely strednej munície kalibru 35 × 228 mm od spoločnosti Rheinmetall.

Okrem toho má Lance 2.0 dva flexibilné misijné moduly namontované na ľavej a pravej strane veže, ktoré umožňujú inštaláciu rôznych subsystémov pre zaistenie špecializovaných schopností.

K špeciálnym modulom podľa výberu zákazníka patrí tiež dvojitý raketomet na riadené strely Rafael Spike LR2, odpaľovacie zariadenie na vyčkávaciu muníciu, štartovacie zariadenie pre prieskumné drony alebo vybavenie pre elektronické vedenie boja.

Lynx je presvedčivý. Na celom svete.

Vozidlo Lynx spoločnosti Rheinmetall je v súčasnosti najmodernejším obrneným vozidlom na globálnom obrannom trhu. Jeho moderný dizajn, ako aj pokroková modulárna konštrukcia vzbudzujú záujem mnohých krajín, ktoré chcú do svojho vozového parku zaradiť tie najmodernejšie obrnené vozidlá.

Austrália

V septembri 2019 si austrálske ozbrojené sily vybrali vozidlo Lynx KF41 na odskúšanie. Testovanie v rámci programu Land 400 má zahŕňať rôzne varianty vozidla Lynx, medzi iným obrnené vozidlo Lynx (Infantry Fighting Vehicle, IFV) s vežou Lance, ako aj vojenské ženijné vozidlo Lynx (Manoeuvre Support Vehicle, MSV). Modulárna konštrukcia modelu Lynx KF41 umožňuje ďalšie konfigurácie, ktoré môžu byť pre austrálsku armádu zaujímavé – napríklad prevedenie pre medicínsku evakuáciu (MEDEVAC), transportér vojenského oddielu (Armored Personnel Carrier, APC) alebo riadiace vozidlo (Mission Command).

Spoločnosť Rheinmetall a jej austrálski partneri dodávajú v súčasnosti testovacie prototypy a veria, že Lynx prekoná konkurenciu a presvedčí austrálske ozbrojené sily, aby sa rozhodli práve pre toto vozidlo.

Česko

Spoločnosť Rheinmetall ponúka spoločne s novým obrneným vozidlom Lynx Českej republike aj rozhodujúce obranné riešenie pod značkou „Czech-made”. Skupina Rheinmetall je už desaťročia overeným partnerom Českej republiky, kde ju zastupuje jej automobilová divízia so závodmi v Trmiciach a Chabařoviciach s približne 1 000 zamestnancami. Značka „Czech-made” je synonymom lokálnej pridanej hodnoty. Rheinmetall garantuje transfer vedomostí v rámci odborných školení a zaistí tiež plánovanie, výstavbu a prevádzku lokálnych centier pre vojenské vozidlá. Spoločnosť Rheinmetall je pripravená rozvíjať hospodársku spoluprácu s českým obranným priemyslom.

Maďarsko

Vytvorením spoločného podniku na výrobu vozidiel Lynx a rámcovou zmluvou o dodaní 218 obrnených špeciálne nakonfigurovaných vozidiel sa maďarská armáda v septembri 2020 stala prvým zákazníkom , ktorému boli dodané vozidlá Lynx KF41.

Rovnako ako v prípade USA a Austrálie, aj v Maďarsku boli vybudované kapacity na lokálnu výrobu vozidiel a bol zaistený transfer technológií do krajiny.

Slovensko

Slovenské ministerstvo obrany vyčlenilo 1,7 miliardy eur na výmenu flotily slovenských vozidiel BVP-2 zo sovietskej éry. Rheinmetall je účastníkom tendra na dodávku 152 pásových bojových vozidiel, pričom v rámci programu prezbrojenia slovenských ozbrojených síl ponúka vozidlo Lynx KF41.

10. marca 2022: Rheinmetall zverejnila podrobnosti o svojich plánoch na výstavbu nového závodu na východnom Slovensku a masívnej investícii do slovenskej ekonomiky. Celý projekt predstavuje pre Rheinmetall investíciu vo výške 30 miliónov eur.

Rheinmetall tiež predstavila firmy patriace do jej siete slovenských priemyselných partnerov. Títo partneri sa majú, rovnako ako nový závod na východnom Slovensku, podieľať na plnení požiadaviek slovenskej armády na pásové bojové vozidlá. Zároveň budú začlenení do globálneho dodávateľského reťazca spoločnosti Rheinmetall pre vozidlá Lynx a budú sa podieľať na exporte ďalších produktov. Spoločný podnik Rheinmetall s DMD Group a integrácia hlavných partnerov slovenského obranného priemyslu zabezpečia maximálny ekonomický prínos a znižovanie rizík pre Slovensko.

USA

Spoločnosť American Rheinmetall Vehicles vyvíja nový variant obrneného vozidla Lynx KF41 v rámci podpory modernizácie americkej armády v programe „Optionally-Manned Fighting Vehicle“ (OMFV). Výber bojového vozidla novej generácie je pre americkú armádu jednou z najvyšších priorít. Dôležitú úlohu zohráva zaručená prevaha a náskok pred novými hrozbami. Program OMFV americkej armády si vyžaduje obrnené vozidlo, ktoré sa vyznačuje presvedčivými schopnosťami pre boj zblízka a ktoré je možné nasadiť s posádkou aj bez nej. Vozidlo Lynx od spoločnosti Rheinmetall je ohňovzdorné, poskytuje najmodernejšiu palebnú silu, ochranu, mobilitu a možnosti výroby energie, aby armáda mohla bojovať a zvíťaziť proti akémukoľvek nepriateľovi.

Prevaha na bojisku dnes i zajtra. Vozidlo Lynx v rámci programu OMFV ponúka americkej armáde vďaka svojim pokrokovým a inovatívnym konceptom platformu obrneného vozidla novej generácie, ktorá bola špeciálne vyvinutá s ohľadom na výzvy budúceho bojiska. Lynx predstavuje platformu, ktorá mení pravidlá hry. Modulárna architektúra otvorených systémov (MOSA) spolu s potenciálom na zdokonaľovanie výkonu, hmotnosti a objemu robia z vozidla Lynx dobre pripravenú platformu, ktorá zodpovedá požiadavkám na modernizáciu a udržanie nadpriemerného výkonu americkej armády počas nasledujúcich desaťročí.

Vyrobené v USA tímom Lynx. Ponuka vozidiel Lynx od spoločnosti American Rheinmetall Vehicles má veľa výhod. Profituje aj z celosvetovo žiadaných inžinierskych znalostí spoločnosti Rheinmetall v oblasti obranných vozidiel, ako aj z rozsiahlych úprav a vylepšení tímom Lynx v USA. Tím Lynx pôsobí v spoločnosti American Rheinmetall Vehicles, LLC v meste Sterling Heights a tvorí ho široký zoznam partnerov z obranného sektora USA. Úzka spolupráca medzi americkou armádou a tímom Lynx je tu zjavná. Tím Lynx nedodá len vozidlá značky „American-made“, ale prinesie tiež nové, pokročilé priemyselné kapacity do americkej obrannej priemyselnej základne a vybuduje skutočne zákaznícky orientované partnerstvo s americkou armádou.

Ďalšie informácie

Správy

10 May 2022: Rheinmetall awards major contracts worth €60 Million to Slovak defence industry

10. marca 2022: Rheinmetall je pripravený na výrobu nových bojových vozidiel pechoty na Slovensku (.pdf)

18 Feb 2022: Mobility and firepower – Rheinmetall presents the Lynx 120 mechanized fire support vehicle

17 Nov 2021: Rheinmetall successfully tests composite rubber track on Lynx Infantry Fighting Vehicle

25 Oct 2021: Rheinmetall to build and export Lynx Infantry Fighting Vehicle Test Chassis to United States

18 Oct 2021: Rheinmetall unveils Australian designed and manufactured Lynx Combat Support Vehicle

06 Oct 2021: IDET 2021: Rheinmetall showcasing innovative products and systems for the modern battlefield

26 Jul 2021: Rheinmetall’s Optionally Manned Fighting Vehicle concept down-selected for U.S. Army’s program

18 May 2021: Active protection system for Lynx IFV – Market breakthrough for Rheinmetall’s new StrikeShield — €140 million order from Hungary

10 Nov 2020: Australian Lynx KF41 Infantry Fighting Vehicle unveiled for Land 400 Phase 3 Program

20 Oct 2020: Rheinmetall and Textron Systems join forces to supply the US Army with a new variant of the Lynx KF41 for the Optionally Manned Fighting Vehicle program

10 Sep 2020: Major defence deal – NATO member Hungary orders 218 Lynx infantry fighting vehicles from Rheinmetall worth more than €2 billion

18 Aug 2020: Hungarian armed forces establish joint venture with Rheinmetall to produce Lynx infantry fighting vehicle

01 Oct 2019: Raytheon, Rheinmetall form joint venture for US Army combat vehicle competition – Team to make Lynx vehicle in America

17 Sep 2019: Rheinmetall’s Lynx KF41 Infantry Fighting Vehicle downselected for Australian’s Land 400 Phase 3 program

01 Mar 2019: Rheinmetall Submits LAND 400 Phase 3 Bid in Australia – Lynx Infantry Fighting Vehicle and sovereign military vehicle industrial capability offered

08 Oct 2018: Raytheon, Rheinmetall join forces for US Army’s Next-Gen Combat Vehicle competition – Team will offer American-made Lynx vehicle enhanced with Raytheon technology

12 Jun 2018: Rheinmetall unveils the Lynx KF41 next-generation combat vehicle at Eurosatory 2018

17 Apr 2018: The Rheinmetall Lynx – A powerful and versatile cat of prey, springing into action in the contest to be the Czech Army’s new IFV

Stlačte hlas

19. apríla 2022 - Pravda - Nemecký gigant môže transformovať slovenské obranné kapacity

Contact

Lynx – Move. Sense. Strike.

Privacy Settings

We place great importance on transparent information relating to all aspects of data protection. Our website contains detailed information on the settings you can select and what effect these settings have. You can change your selected settings at any time. Regardless of the selection you choose, we will not draw any conclusions regarding you as a person (except where you have explicitly entered your details). For information on deleting the cookies, please see the help function in your browser. You can find out more in the data protection declaration.

Change your privacy settings by clicking on the corresponding buttons

Necessary

Cookies essential for the system ensure that the website works correctly. Without these cookies, malfunctions or error messages may occur.

This website will:

 • Store cookies required by the system
 • Store the settings you make on this website

This site will never do the following without your agreement:

 • Store your settings, such as the language selection or cookie banner, so that you do not have to repeat them in the future.
 • Evaluate visits anonymously and draw conclusions to help us to optimize our website.
 • Draw conclusions regarding you as a person (except where you have explicitly entered your details, e.g. in contact forms)

Convenience

These cookies make the website easier to use and save settings, for example, so that you do not have to repeat them every time you visit the site.

This website will:

 • Store cookies required by the system
 • Store your settings, such as the language selection or cookie banner, so that you do not have to repeat them in the future.

This site will never do the following without your agreement:

 • Evaluate visits anonymously and draw conclusions to help us to optimize our website.
 • Draw conclusions regarding you as a person (except where you have explicitly entered your details, e.g. in contact forms)

Statistics

Statistics cookies enable us to evaluate the usage behaviour on the website anonymously – without enabling any conclusions to be drawn about you as a person. This enables us to measure the performance of the website and to improve it continuously to offer a better user experience.

This website will:

 • Store cookies required by the system
 • Draw conclusions regarding you as a person (except where you have explicitly entered your details, e.g. in contact forms)
 • Evaluate visits anonymously and draw conclusions to help us to optimize our website.

This site will never do the following without your agreement:

 • Draw conclusions regarding you as a person (except where you have explicitly entered your details, e.g. in contact forms)

Notice regarding data transfers to the USA

If you select "STATISTICS", cookies from the US-based company Google Inc. will also be used. By selecting this option, you also expressly agree in accordance with Art. 49 Para. 1 S. 1 lit. a GDPR that your data collected by these cookies can also be processed by Google in the USA. The European Court of Justice (ECJ) has qualified the USA as a country with a level of data protection inadequate to EU standards. Further information on Google's handling of data protection can be found here.


Of course, we will always respect the do-not-track (DNT) setting in your browser. In this case, no tracking cookies are set and no tracking functions are loaded.